Czym jest Tekstownia?

Zapraszamy do lektury!

 

Teksty popularne pisujemy do Poradnika Psychologicznego Polityki Ja My Oni, Charakterów, Sądeckiego Biuletynu Uniwersytetu Trzeciego Wieku i nie tylko. Teksty te mają jadalną, często całkiem smaczną, treść i formę. Są nie dłuższe niż kilka stron, napisane zrozumiałym językiem.

 

Teksty naukowe publikujemy w czasopismach i monografiach akademickich. Teksty te wykorzystują specjalistyczną terminologię, zawierają często rozbudowane teoretyczne wywody i części badawcze. Jeśli nie masz naukowego zacięcia, teksty te mogą wydać Ci się nużące.

 

Część tekstów umieszczamy w całości, w wersji, w której ukazały się drukiem. Niektórych tekstów nie możemy udostępniać w taki sposób, ze względu na prawa autorskie przejęte przez ich „papierowego” wydawcę. W takich przypadkach publikujemy ich wersję roboczą lub skróconą. Jeśli potrzebujesz pełnej wersji, napisz do nas.

 

Jeśli któryś z naszych tekstów przydałby Ci się do pracy naukowej, w której chciał(a)być powołać się na źródło drukowane, skontaktuj się z nami, postaramy się dostarczyć Ci kopię.

 

Prosimy, pamiętaj o naszych prawach autorskich!

Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2017 - Integralna psychologia pozytywna

Perfekcjonizm: przyczyny, objawy, skutki i odtrutki

Posiadanie wysokich standardów jest w porządku, jeśli traktujemy je elastycznie i potrafimy uczyć się na błędach. Wysoko postawiona poprzeczka może skłaniać do jak najlepszego wykonywania zadań, doskonalenia siebie, nie poddawania się w obliczu przeciwności, konstruktywnych działań na rzecz innych. Może ułatwiać osiąganie upragnionych celów, prowadzić do doświadczania szczęścia. Jeśli nasze standardy są ekstremalnie wysokie i pragniemy osiągnąć ideał – w jednej lub wielu dziedzinach życia – to zaczynamy mieć problem. Stawianie sobie poprzeczki nie do przeskoczenia wprowadza na scenę naszego życia toksyczny perfekcjonizm, a wraz z nim – nieustający stres i ryzyko osunięcia się w rozmaite zaburzenia psychiczne. Problem staje się jeszcze poważniejszy, kiedy dążenie do doskonałości idzie w parze z lękiem przed porażką. Za najbardziej toksyczną odmianą perfekcjonizmu stoją przekonania typu: „Wszystko, co niedoskonałe, jest złe”; „Nawet drobny błąd może doprowadzić do katastrofy”; „Jeśli ludzie zauważą moje niedociągnięcia, przestaną mnie szanować / kochać”’ „Inni będą mnie akceptować pod warunkiem, że świetnie ze wszystkim sobie poradzę”. Przekonania tego typu są fałszywe, opierają się na myślowych zniekształceniach...
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Czujesz - sądzisz, że możemy coś dla Ciebie zrobić?

Bądźmy w kontakcie!