Duch nauki Wyróżniony

Chociaż obszary religii i nauki są w naszych czasach wyraźnie rozdzielone, zachodzą między nimi silne związki i zależności. (...) nauka może być tworzona tylko przez tych, którzy są gruntownie przesiąknięci dążeniem do prawdy i zrozumienia. Źródłem takich dążeń jest sfera religii. Do niej należy także wiara, że prawidłowości rządzące światem egzystencji są racjonalne, czyli możliwe do rozumowego pojęcia. Nie wyobrażam sobie prawdziwego naukowca bez takiej głębokiej wiary. Sytuację tą można wyrazić metaforycznie: nauka jest bez religii kulawa, religia bez nauki jest ślepa.

Cytat pochodzi z wystąpienia Alberta Einsteina na konferencji dotyczącej nauki, filozofii i religii oraz ich związków z demokratycznym stylem życia. Podczas tego samego wystąpienia Einstein podkreślał, że rozwinięta religijność oznacza wolność od lęku (zwłaszcza przed śmiercią), egocentrycznych potrzeb, uczuć i myśli oraz złudnych nadziei (np. na życie po śmierci). Oznacza wiarę w istnienie pewnych ponadjednostkowych, sensownych właściwości ludzi i wszechświata i oddanie im, a nie wiarę w utożsamiającego te właściwości Boga, a tym bardziej nie wiarę w doktryny, jakimi tak pojmowanego Boga obudował jakiekolwiek kościół. To właśnie koncepcja osobowego Boga, a nie istota nauki i religii, jest według Einsteina źródłem konfliktów między tymi dwiema sferami.

Interesuje Cię całość? Kliknij!

Anna Tylikowska

Konsultuję, doradzam, wspieram. Wykładam i szkolę. Przyglądam się, dotykam, smakuję. Dziwię się, pytam, nasłuchuję. Kontestuję, sprawdzam, akceptuję. Oddycham. Kocham stado, w którym żyję. Kocham słońce i księżyc. Ziemię i wodę. Wiatr i ciszę.

ania@integralnie.pl | tylikowska | 501 575 071

Dodaj komentarz do tego wpisu

Czujesz - sądzisz, że możemy coś dla Ciebie zrobić?

Bądźmy w kontakcie!