Jak żyć szczęśliwie? Wyróżniony

Jak żyć szczęśliwie? - to jedno z wielkich, wciąż powracających i uniwersalnych pytań, które stawia sobie wielu z nas. Czym jest szczęście? Czy szczęście można zdobywać, rozwijać, wzmacniać, doskonalić? - czy można je uzyskiwać, jeśli się go nie posiada, albo zwiększać jego ilość, jeśli czasami się je odczuwa? A jeśli tak, to jak to robić?
 
W psychologii synonimami szczęścia są: zadowolenie, satysfakcja, radość, dobrostan, wysoka jakość życia, zdrowie psychiczne. Psycholodzy, tak jak ludzie w ogóle, mają trudności ze zdefiniowaniem szczęścia, jego „uchwyceniem”. Próbując tego dokonać, tworzą zwykle teorie mieszczące się w jednym z dwóch nurtów – hedonistycznym lub eudajmonistycznym. Dwa zasadnicze nurty rozważania szczęścia są co najmniej tak stare jak filozofia starożytnej Grecji, stanowiąca fundament naszej kultury.
 
Anna Tylikowska

Konsultuję, doradzam, wspieram. Wykładam i szkolę. Przyglądam się, dotykam, smakuję. Dziwię się, pytam, nasłuchuję. Kontestuję, sprawdzam, akceptuję. Oddycham. Kocham stado, w którym żyję. Kocham słońce i księżyc. Ziemię i wodę. Wiatr i ciszę.

ania@integralnie.pl | tylikowska | 501 575 071

Więcej w tej kategorii: Emocje, czyli serce »

Dodaj komentarz do tego wpisu

Czujesz - sądzisz, że możemy coś dla Ciebie zrobić?

Bądźmy w kontakcie!